Recenzja zestawu fantomów Little Family QCPR

 

Recenzja zestawu fantomów Little Family QCPR

 

     Fantomy szkoleniowe firmy Laerdal Medical AS są idealne do prowadzania szkoleń z zakresu ratownictwa medycznego. Każdy fantom medyczny stanowi odwzorowanie osoby z innej grupy wiekowej.

     Dodatkowo w przypadku szkoleń z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej pomogą nam darmowe aplikacje dla instruktora i uczestnika. Fantomy do pierwszej pomocy mogą być połączona za pomocą bluetooth z telefonem/ tabletem aby zwiększyć, tym samym, funkcjonalność manekinów do pierwszej pomocy.

 

 

Jakie są podstawowe zalety zestawu Little Family QCPR?

Mówiąc najogólniej zestaw wyróżnia się świetnym realizmem i anatomiczną, precyzyjna jakością wykonania. Drugą zaletą jaką posiadają fantomy szkoleniowe jest połączenie z aplikacją.

Anatomiczna budowa wpływa na lepsze zrozumienie konieczności poprawnej techniki. Wiedząc gdzie dokładnie znajduje się mostek możemy lepiej opanować technikę RKO

Łącznie się za pomocą bluetooth pozwala na szybsze nauczenie się efektywnej techniki, poprawi głębokość, siłę i częstotliwość błędnych uciśnięć. Do momentu osiągnięcia perfekcyjnej umiejętności, będziemy mogli ją doskonalić. 

Przyda się to zarówno nam, do własnej nauki, jaki i kursantom chcącym nauczyć się resuscytacji - krążeniowo oddechowej.

 

Zestaw Little Familly QCPR został tak dobrany, żeby odzwierciedlać różnice w budowie anatomicznej trzech grup wiekowych i pokazać jak może różnić się wykonywanie resuscytacji krążeniowo oddechowej w zależności od wieku.

Dlatego każdy manekin do pierwszej pomocy odznacza się tak dokładną - bliska realizmowi - budową.

 

 

Jak dokładnie działają i wyglądają fantomy do pierwszej pomocy?

Budowie i działaniu możemy się przyjrzeć na filmie instruktażowym. Każdy fantom do resuscytacji, z zestawu Little Family QCPR, zostaje tam przedstawiony w tym fantom dziecka i fantom niemowlę.

 

Little Familly QCPR to torsy ubrane w dres dorosłego i dziecka oraz cała postać niemowlęcia. Włosy są w formie odlewu, skóra klatki piersiowej dorosłego i dziecka wykonana jest z tworzywa gumowego, którą można zdjąć, umyć, zdezynfekować lub wymienić jeżeli zachodzi taka potrzeba, a niemowlęcia jest miękka pokryta materiałem.

 

 

 

Jak działają manekiny do pierwszej pomocy? Jakie dają możliwości?

Fantom medyczny umożliwia naukę masażu serca oraz sztucznego oddychania. 

 


Przy dobrym odchyleniu
głowy do tyłu i wdmuchnięciu powietrza do płuc widocznie unosi się klatka piersiowa co pomaga ćwiczącemu obserwować czy poprawnie wykonuje ćwiczenie.


Przy złym odchyleniu
głowy do tyłu można wyczuć że powietrze napotyka blokadę i nie wpływa do płuc bo nie unosi się klatka piersiowa. Fantom posiada również ruchomą żuchwę.

 

 

 

 

Dźwięk - informacja zwrotna

W fantomach do pierwszej pomocy Little Anne QCPR i Little Junior QCPR przy nauce masażu serca pomaga charakterystyczny dźwięk: „klik-klak”. Zawdzięczamy go mechanicznemu urządzeniu umieszczonemu pod skórą klatki piersiowej na wysokości mostka, które wyda wyżej wymieniony dźwięk przy poprawnym uciśnięciu klatki piersiowej.

Przy niepoprawnym uciśnięciu sygnał się nie pojawi. 

 

*Sygnalizator ten można w dowolnej chwili włączać lub wyłączać w zależności od preferencji prowadzącego zajęcia.

 

 

Jak działa aplikacja Bluetooth?

 

Aplikacja występuje w dwóch wersjach 

 • Lerner dla kursanta 
 • Instruktor dla osoby udzielającej treningu

 

Fantomy w zestawie mogą zostać połączone z aplikacją. W ten sposób fantomy szkoleniowo zwiększa swoja efektywność dzięki bieżącej informacji zwrotnej.

Manekin do pierwszej pomocy i fantom dziecka współdziałają z aplikacjami QCPR. Jednak fantom dziecka jest to zwykły fantom medyczny - pozbawiony wyżej wymienionej funkcjonalności.

 

 

Posiadamy też film przedstawiający działanie aplikacji. Można się z niego dowiedzieć jak połączyć fantomy szkoleniowe z telefonem. Dowiemy się jakie dokładne dane zostają nam pokazane, w jaki sposób aplikacja wpływa na trening resuscytacji krążeniowo - oddechowej, ostatecznie poprawiając naszą efektywność.

*Aplikacje można pobrać zarówno ze sklepu play i app store. 

 

Co jeszcze zawiera zestaw?

Kolejne plusy zakupu zestawu są powiązane z dodatkowym wyposażaniem jakie mu towarzyszy.

Do zestawu dołączone jest:

 • Jedno płuco do fantoma medycznego dorosłego i dziecka 
 • 6 płucek dla niemowlęcia, 
 • Jedna część twarzowa do fantoma szkoleniowego dorosłego i dziecka
 • 6 ciał obcych do fantomu niemowlęcia
 • 3 maty treningowe, 
 • Poręczna torba transportowa na kółkach, 
 • 12 chusteczek nasączonych płynem do dezynfekcji części twarzowej czy klatki piersiowej
 • 3 instrukcje obsługi w formie obrazkowej, która jest czytelna i pokazuje jak dokonać wymiany płuca, części twarzowej czy skóry klatki piersiowej. 
 • Informacja na temat pielęgnacji i konserwacji fantoma do resuscytacji.

 

Uwagi dotyczące korzystania z zestawu zawierającego fantomy szkoleniowe.

Wymiana wszystkich części a także demontaż elementów i inne czynności związane z manekinami do pierwszej pomocy są bardzo proste. 

Na filmie instruktażowym specjalna uwaga jest zwrócona na korzystanie z fantomów oraz na elementy jakie są dołączone do zestawu.

Torba oraz maty, które są dołączone do zestawu są wykonane z wysokiej jakości materiału odpornego na wodę. W torbie możemy przechować dodatkowe elementy potrzebne podczas szkolenia, lub zapasowe elementy fantomów medycznych.

W przypadku zniszczenia pod wpływem czasu lub użytkowania elementów fantomów do piereszczwej pomocy, możemy zapewnić indywidualne dobranie akcesoriów. 

Każdy fantom do resuscytacji ma szereg zapasowych elementów, które można zakupić oddzielnie na stronie medyczny.pl

 

Mateusz Michalski 

-autor artykułu