Stetoskop elektroniczny Thinklabs One - Recenzja III kwartał 2020

 

     Stetoskopy elektroniczne zazwyczaj nie odróżniają się bardzo pod względem wizualnym. W tym przypadku jest inaczej. 

     Stetoskop ThinklabsONE” składa się z samej głowicy. W niej zawarte są elementy odpowiedzialne za sterowanie i odbieranie tonów i ich wysłanie do urządzania.

     Dla osób ceniących sobie materiały wizualne mogę polecić zapoznanie się z naszym filmem dotyczącym stetoskopu elektronicznego:

 

Co odróżnia stetoskop „ONE” od innych stetoskopów elektronicznych?

Thinklabs one musi zostać podłączony do zewnętrznych słuchawek. Wedle potrzeby może też być podłączony do zewnętrznego urządzania do nagrywania - np telefonu.

W zależności od perspektywy może być to uciążliwe lub praktyczne. 

Thinklabs „ONE” może natomiast przemówić do osób, które chcą używać własnych słuchawek, lub mają problemy ze słuchem. Sprawdzi się też gdy chcemy używać telefonu do nagrywania. Nasze urządzania mobline cechują się teraz znaczenie większymi pojemnościami pamięci niż jakikolwiek stetoskop elektroniczny. 

Z punktu widzenia praktycznego: Przy zastosowaniu własnych słuchawek, dookoła usznych, urządzanie może współgrać z aparatem słuchowym ( więcej o tym na naszej stronie ) jest to argument, który może przemówić zwłaszcza do osób z niedosłuchem.

Możemy też używać telefonu jako magazynu tysiąca zapisów - pamięć urządzania, w odróżnieniu od stetoskopów elektronicznych, nam na to pozwoli. Dodatkowo posiadanie nagrań bezpośrednio na urządzaniu mobilnym ułatwia ich zarządzaniem. Ograniczamy wtedy konieczność przesyłania i zgrywania plików.

 

Przechodząc do konkretów,

To co świadczy o wyjątkowości stetoskopu elektronicznego to funkcjonalność.

W przypadku stetoskopów analogowych, do których wszyscy zdążyliśmy już przywyknąć. Zastosowanie wynika z budowy, doboru lejka lub membrany. 

(Działaniu stetoskopów analogicznych przyjrzymy się w oddzielnym artykule) 

     Wyobraźmy siebie scenariusz w którym od lekarza jest wymagane ciągłe przeskakiwanie miedzy urządzeniami. Może ma kilka profesji, a może tylko w jednej pracy musi badać raz serce, płuca lub perystaltykę jelit. Możemy wiec znaleść się w dość absurdalnej sytuacji w której będziemy spotykać się z koniecnwoscia posiadania kilku kompletów urządzeń. Jest to oczywiście wyimaginowany przykład jednak wskazuje na pewną zależność miedzy urządzaniem a wolnością jaką ono daje. 

Posiadając stetoskop elektroniczny jesteśmy bardziej niezależni niż w przypadku zwykłego stetoskopu. Jest to kluczowy powód dla którego powinniśmy rozważać jego wybór

 

 

Co dokładnie świadczy o wielozadaniowości?

Żeby zrozumieć tę kwestie powinniśmy najpierw przyjrzeć się dokładnej budowie stetoskopu. W materiale wizualnym zwracam na to szczególną uwagę:

 

      Składa się on z samej głowicy. To akcesoria jakie dodamy np słuchawki i ustawienia jakie wprowadzony jak głośność czy częstotliwość wyłapywanych tonów wpływają na jego praktyczność.

Trzymając głowice w reku możemy zaobserwować cztery przyciski na około obudowy.  

  • Widzimy kolejno przycisk, który jeśli przytrzymany, zmieni częstotliwość wyłapywanych tonów. 
  • Pozostałe dwa, ulokowane na przeciwko siebie, odpowiadają za regulacje głośności.
  • Omawiając po krótce akcesoria znajdujące się w pudełku, zauważymy że ilość zastosowań jest ograniczona jedynie naszą wyobraźnią.
  • Poza ładowarka i eleganckim etui, w zestawie znajduje się jeszcze rozdzielacz sygnału wraz z zestawem przejściówek i kabelków

 

Rozdzielacz sygnału czyli klucz do wielozadaniowości


Z lewej górnej strony widzimy symbol przypominający kształtem słuchawki nauszne. Podpinamy tutaj - oczywiście - kabel od słuchawek typu jack.

         Z lewej dolnej strony widzimy przedmiot o kształcie bryły - jest to stetoskop. Podłączamy podwójny kabel typu jack, aby połączyć ze sobą stetoskop ze słuchawkami. Mamy teraz do czynienia, z podstawowym zestawem.

 

 

 

 

W tym momencie możemy rozszerzyć działanie naszego urządzanie za pomocą dwóch prawych portów znajdujących się w przejściówce do stetoskopu elektronicznego.

Z prawej górnej strony znajduje się wyjście AUX możemy go użyć do połączenia z głośnikiem lub innym złożonym urządzaniem np. Nadajnikiem. Możemy wyprowadzić wtedy sygnał bezprzewodowo.

 

Z prawej dolnej strony mamy do czynienia z wyjściem do telefonu. Przy pomocy podwójnego kabla Jack, możemy polłączyć w pare telefon który automatycznie rozpozna stetoskop jako „mikrofon” i zacznie nagrywać odgłosy z niego odebrane.

 

 

 

Jak to wszytko się przekłada na praktykę?

Możemy monitorować dźwięk za pomocą słuchawek, jednocześnie go nagrywając na nośniku pamięci np: telefonie, dyktafonie i tym podobnych.

 

Jak ustawić stetoskop aby nagrać dźwięk i słuchać jednocześnie?

Możemy się posiłkować instrukcją ponieważ to zagadnienie, jest w niej, dobrze wytłumaczone. Kluczowe w tym momencie jest podłączenie kabli do odpowiednich portów a następnie ustawienie przełączników w odpowiednim położeniu. Aby stetoskop elektroniczny oferował zarówno odsłuch jak i opcje nagrywania należy ustawić przełącznik w pozycji: 

 

Górny - na środek

Dolny - na lewo

Tak jak na obrazku obok,

 

 

Jak nagrać dźwięk? 

 

 

Można do tego użyć dedykowanej aplikacji firmy Thinklabs dostępnej na telefony i tablety lub zwykłej aplikacji „dyktafon” na telefonie.

 

Osobiście wole używać zwykłej aplikacji wbudowanej w telefonie, jaką jest dyktafon.

 

 

Wiem juz jak działa stetoskop, odpowiedzmy wiec na pytanie: Dlaczego go wybrać?

     Zaczynajac od najczęstszego problemu - słabego słuchu: jest to świetna opcja dla osób z niedosłuchem, ponieważ głośność można ustawić idealnie pod własne potrzeby. Dodatkowo urządzanie może współgrać z aportem słuchowym ( więcej o tym na naszej stronie internetowej )

Jest to urządzenie wszytko w jednym. Nazwę zawdzięcza możliwości regulacji częstotliwości wyłapywanych dźwięków. Dzięki zmianie tonów możemy wysłuchiwać się we wszystkie dźwięki brzmiące w naszym ciele. W zależności od trybu będziemy słyszeć płuca, serca lub inne odgłosy. Zaoszczędzimy w ten sposób na ilości potrzebnego do pracy sprzętu. Będziemy też czuć znaczenie większą niezależność 

 

Do pracy w każdym miejscu wystarczy nam wtedy stetoskop z przejściówkami, słuchawki i telefon.

 

Największe zalety

Jednak to co naprawdę wyjątkowe to nagrywanie dźwięku! Pomyślmy sobie tylko ile możliwości nam to daje.

  • Przykładowo z zapisanym plikiem możemy skonsultować diagnozę z innym lekarzem, przyjrzeć się zmianom na przestrzeni tygodni i zaproponować najlepszą możliwą opinie.
  • Dodatkowo możemy też podłączyć stetoskop do głośników. Bynajmniej, nie po to aby zafundować koncert, osobom z za ściany, ale żeby uniknąć kontaktu fizycznego z pacjentem. Biorąc pod uwagę zmiany wywołane pandemią taki scenariusz jest co raz bardziej prawdopodobny. Możemy np poprosić osoby ubraną w kombinezon o osłuch, gdy będziemy w bezpiecznej odległości - głośno i wyraźnie - słyszeć dźwięk wydobywający się z głośników.

     Istnieje wiele scenariuszy na użycie tego urządzania - to właśnie dzięki nim jest to tak wszechstronne narządzie. Tylko moja wyobraźnia ogranicza mnie przed stworzeniem innych. Mogę mieć jednak pewność co do tego, że dodatkowe akcesoria, przejściówki i telefon mogą zapewnić nam bardzo dużą swobodę.

 

Więcej informacji

Specyfikacje i więcej informacji znajduje się na naszej stronie internetowej i blogu.

Aby mieć pewność co do potrzebnych funkcji urządzenia proszę śmiało zadzwonić do nas, lub napisać mail. Z przyyjemnnisćia pomożemy w wyborze urządzanie aby mieli Państwo pewność co do fachowego wyboru.

 

-Mateusz Michalski autor artykułu