Recenzja zestawu fantomów Little Family QCPR

 

Little Familly QCPR firmy Laerdal Medical AS (międzynarodowy dostawca sprzętu szkoleniowego i ratowniczego) jest idealny do prowadzenia szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy z tzw. BLS-u (podstawowe zabiegi resuscytacyjne). Bardzo dobra jakość wykonania, trwałość i ekonomiczność a dodatkowo darmowa aplikacja dla instruktora i uczestnika na telefon pozwalająca na bieżąco kontrolować poprawność wykonywanych ćwiczeń tworzą z tego zestawu wyjątkowe narzędzie do nauki.

Aplikację współpracującą z zestawem można pobrać z Google Play lub App Store na własny telefon lub tablet. Informacje o poprawności wykonywanych ćwiczeń są przesyłane do telefonu za pomoca Bluetooth w czasie rzeczywistym, nie ma możliwości zapisania tego na telefonie.

Zestaw do kompleksowej nauki

Zestaw zostaje dostarczony w kartonie, jest złożony i gotowy do pracy, dodatkowo dołączone jest jedno płuco do fantoma dorosłego i dziecka i 6 płucek dla niemowlęcia, jedna część twarzowa do fantoma dorosłego i dziecka , 6 ciał obcych do fantomu niemowlęcia , 3 maty treningowe, poręczna torba transportowa na kółkach, 12 chusteczek nasączonych płynem do dezynfekcji części twarzowej czy klatki piersiowej oraz 3 instrukcje obsługi w formie obrazkowej, która jest czytelna i pokazuje jak dokonać wymiany płuca, części twarzowej czy skóry klatki piersiowej. Jest też informacja na temat pielęgnacji i konserwacji fantoma.

Zestaw Little Familly QCPR został tak dobrany, żeby odzwierciedlać różnice w budowie anatomicznej trzech grup wiekowych i pokazać jak może różnić się wykonywanie resuscytacji krążeniowo oddechowej w zależności od wieku.

Little Familly QCPR to torsy ubrane w dres dorosłego i dziecka oraz cała postać niemowlęcia. Włosy są w formie odlewu, skóra klatki piersiowej dorosłego i dziecka wykonana jest z tworzywa gumowego, którą można zdjąć, umyć, zdezynfekować lub wymienić jeżeli zachodzi taka potrzeba, a niemowlęcia jest miękka pokryta materiałem.

Szerokie możliwosci

Fantom umożliwia naukę masażu serca oraz sztucznego oddychania. Przy dobrym odchyleniu głowy do tyłu i wdmuchnięciu powietrza do płuc widocznie unosi się klatka piersiowa co pomaga ćwiczącemu obserwować czy poprawnie wykonuje ćwiczenie.

Przy złym odchyleniu głowy do tyłu można wyczuć że powietrze napotyka blokadę i nie wpływa do płuc bo nie unosi się klatka piersiowa. Fantom posiada również ruchomą żuchwę.

W fantomach Little Anne QCPR i Little Junior QCPR przy nauce masażu serca pomaga „klik-klak” - jest to  mechaniczne urządzenie umieszczone pod skórą klatki piersiowej na wysokości mostka,  które przy dobrym ucisku klatki piersiowej wydaje dźwięk klik-klak, jeżeli uciśnięcie jest nieprawidłowo wykonane sygnał się nie pojawi. Sygnalizator ten można w dowolnej chwili włączać lub wyłączać w zależności od preferencji prowadzącego zajęcia. Pomocne są również realistyczne wskaźniki na klatce piersiowej takie jak mostek i żebra które ułatwiają zlokalizowanie miejsca przyłożenia rąk.

Montaż i użytkowanie

 Zestaw Little Familly QCPR jest naprawdę bardzo prosty w montażu i demontażu. Wymiana części twarzowej i płuc jest naprawdę bardzo prosta i nie powinna sprawić większych problemów.

Torba i maty dostarczana razem z fantomami jest wykonana z dobrej jakości i odpornego na deszcz materiału. Pomieszczą się w niej nie tylko fantomy ale drobne wyposażenie dodatkowe, które przyda się podczas ćwiczeń.

Ważna informacja jest taka, że z darmowego oprogramowania można korzystać tylko podczas ćwiczeń na Fantomach Little Anne i Little Junior, fantom niemowlęcia nie jest wyposażony w technologię QCPR

W fantomach musimy wymieniać worki oddechowe czyli odpowiednik płuc. Co jakiś czas trzeba wymienić również maskę twarzową, która zużyje się od mycia i dezynfekcji. Również sygnalizator „klik-klak” po jakimś czasie będzie do wymiany.

Nie są to duże koszty, jedynie wymiana skóry klatki może stanowić większy wydatek, ale nie wymienia się jej często.

 

Zakup zestawu jest możliwy obecnie w promocyjnej cenie 2600 zł 

 

Praktyczny pokrowiec sprawdza się podczas transportu zestawu