Recenzja zestawu fantomów Little Family QCPR

 

Little Familly QCPR firmy Laerdal Medical AS (międzynarodowy dostawca sprzętu szkoleniowego i ratowniczego) jest idealny do prowadzenia szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy z tzw. BLS-u (podstawowe zabiegi resuscytacyjne). Bardzo dobra jakość wykonania, trwałość i ekonomiczność a dodatkowo darmowa aplikacja dla instruktora i uczestnika na telefon pozwalająca na bieżąco kontrolować poprawność wykonywanych ćwiczeń tworzą z tego zestawu wyjątkowe narzędzie do nauki.

Aplikację współpracującą z zestawem można pobrać z Google Play lub App Store na własny telefon lub tablet. Informacje o poprawności wykonywanych ćwiczeń są przesyłane do telefonu za pomoca Bluetooth w czasie rzeczywistym, nie ma możliwości zapisania tego na telefonie.

Zestaw do kompleksowej nauki

Zestaw zostaje dostarczony w kartonie, jest złożony i gotowy do pracy, dodatkowo dołączone jest jedno płuco do fantoma dorosłego i dziecka i 6 płucek dla niemowlęcia, jedna część twarzowa do fantoma dorosłego i dziecka , 6 ciał obcych do fantomu niemowlęcia , 3 maty treningowe, poręczna torba transportowa na kółkach, 12 chusteczek nasączonych płynem do dezynfekcji części twarzowej czy klatki piersiowej oraz 3 instrukcje obsługi w formie obrazkowej, która jest czytelna i pokazuje jak dokonać wymiany płuca, części twarzowej czy skóry klatki piersiowej. Jest też informacja na temat pielęgnacji i konserwacji fantoma.

Zestaw Little Familly QCPR został tak dobrany, żeby odzwierciedlać różnice w budowie anatomicznej trzech grup wiekowych i pokazać jak może różnić się wykonywanie resuscytacji krążeniowo oddechowej w zależności od wieku.

Little Familly QCPR to torsy ubrane w dres dorosłego i dziecka oraz cała postać niemowlęcia. Włosy są w formie odlewu, skóra klatki piersiowej dorosłego i dziecka wykonana jest z tworzywa gumowego, którą można zdjąć, umyć, zdezynfekować lub wymienić jeżeli zachodzi taka potrzeba, a niemowlęcia jest miękka pokryta materiałem.

Szerokie możliwosci

Fantom umożliwia naukę masażu serca oraz sztucznego oddychania. Przy dobrym odchyleniu głowy do tyłu i wdmuchnięciu powietrza do płuc widocznie unosi się klatka piersiowa co pomaga ćwiczącemu obserwować czy poprawnie wykonuje ćwiczenie.

Przy złym odchyleniu głowy do tyłu można wyczuć że powietrze napotyka blokadę i nie wpływa do płuc bo nie unosi się klatka piersiowa. Fantom posiada również ruchomą żuchwę.

W fantomach Little Anne QCPR i Little Junior QCPR przy nauce masażu serca pomaga „klik-klak” - jest to  mechaniczne urządzenie umieszczone pod skórą klatki piersiowej na wysokości mostka,  które przy dobrym ucisku klatki piersiowej wydaje dźwięk klik-klak, jeżeli uciśnięcie jest nieprawidłowo wykonane sygnał się nie pojawi. Sygnalizator ten można w dowolnej chwili włączać lub wyłączać w zależności od preferencji prowadzącego zajęcia. Pomocne są również realistyczne wskaźniki na klatce piersiowej takie jak mostek i żebra które ułatwiają zlokalizowanie miejsca przyłożenia rąk.

Montaż i użytkowanie

 Zestaw Little Familly QCPR jest naprawdę bardzo prosty w montażu i demontażu. Wymiana części twarzowej i płuc jest naprawdę bardzo prosta i nie powinna sprawić większych problemów.

Torba i maty dostarczana razem z fantomami jest wykonana z dobrej jakości i odpornego na deszcz materiału. Pomieszczą się w niej nie tylko fantomy ale drobne wyposażenie dodatkowe, które przyda się podczas ćwiczeń.

Ważna informacja jest taka, że z darmowego oprogramowania można korzystać tylko podczas ćwiczeń na Fantomach Little Anne i Little Junior, fantom niemowlęcia nie jest wyposażony w technologię QCPR

W fantomach musimy wymieniać worki oddechowe czyli odpowiednik płuc. Co jakiś czas trzeba wymienić również maskę twarzową, która zużyje się od mycia i dezynfekcji. Również sygnalizator „klik-klak” po jakimś czasie będzie do wymiany.

Nie są to duże koszty, jedynie wymiana skóry klatki może stanowić większy wydatek, ale nie wymienia się jej często.

 

 

 

Praktyczny pokrowiec sprawdza się podczas transportu zestawu