Ozonowanie pomieszczeń czyli dekontaminacja pomieszczeń - medyczny.pl - III Kwartał 2020

 

O bezpieczeństwie    

     Niezwykle ważne stało się dbanie o czystość i higienę. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zdaliśmy sobie sprawę, jak wielką wagę w naszym życiu odgrywa mikroświat: patogenów, wirusów i bakterii. 

      W ciągu ostatnich miesięcy poznaliśmy wiele sposób dezynfekcji, bardziej lub mniej inwazyjnych. Używaliśmy płynów, aerozoli i lamp bakteriobójczych i tym podobnych.

      Każda metoda dezynfekcji miała swoje wady i zalety. Trud obecny przy nanoszeniu płynu, na bazie alkoholu, na każdą powierzchnie. Zakamarki do których nie dociera światło - co z założenia uniemożliwiało dezynfekcje światem UV-C

      Na szczęście, w raz z biegiem czasu, staliśmy się coraz lepsi, a nasza wiedza bardziej obszerna. Znamy już najlepsze metody dezynfekcji w danej sytuacji. Wiemy czym dezynfekować: ręce, biura albo domy (zapraszam do oddzielnego artykułu).

 

Naszą kolejną bronią w arsenale przeciwko drobnoustrojom jest ozon. Konkretniej - generator ozonu - wykorzystujący ozon do dezynfekcji powietrza.

 

Dlaczego ozon?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego jest zdania, że:

"procedurę dezynfekcji pomieszczeń biurowych ozonem (instytut) uważa za akceptowalną, jednak wyłącznie w warunkach rygorystycznej kontroli i nadzorowania tego procesu." - Opinia NIZP-PZH

Ozonowanie jest to metoda skuteczna. Niestety nie tylko drobnoustroje są wrażliwe na działanie ozonu. Jest to gaz szkodliwy dla człowieka, dlatego ozonator powietrza możne być włączony jedynie pod jego nieobecność.

"Zastosowanie odpowiedniej dawki ozonu, pozwalającej na uzyskanie wystarczająco dużego stężenia w powietrzu jest zależne od możliwości technicznych generatora ozonu, które wymagają indywidualnego rozpatrzenia" - Opinia NIZP-PZH

Nie każdy ozonator jest taki sam. Dlatego nie powinno się wypowiadać o ogólnej sprawności urządzeń. Niektóre będą bardziej skuteczne od innych, niektóre bezpieczniejsze. Stwierdzenie, że każdy ozonator dezaktywuje wszystkie drobnoustroje w ciągu godziny jest tak samo nie precyzyjne jak stwierdzenie, że każdy samochód jest szybki lub bezpieczny.

Urządzenia różnią się od siebie, skutecznością, bezpieczeństwem, lub najogólniej mówiąc działaniem.

Jak ma się ozon do wirusa SARS-CoV-2?

"[...] z obserwacji doświadczalnych innych wirusów wynika natomiast, że kapsyd o bardziej złożonej strukturze zapewnia większy stopień ochrony, natomiast wirusy wyposażone w osłonkę (do których należy SARS-CoV-2) wykazują większą podatność na działanie ozonu"  - Opinia NIZP-PZH

Według badań Ozon działa na wirusa tak samo, lub nawet skutecznej niż na inne drobnoustroje.

 

Co jest największą zaletą ozonowania?

  • Ozon jest gazem, dociera więc w każde miejsce. Przenika też przez powierzchnie porowate.
  • Nie utrzymuje się w pomieszczeniu, można wiec swobodnie w nim przebywać po "ozonowaniu".
  • Jego skuteczność jest potwierdzona badaniami.
  • Najcześciej zostawia przyjemny zapach w powietrzu.

 

Należy jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności przy ozonowaniu. Ozonator powietrza  nie jest urządzeniem przewidzianym do użytku przez osoby nie przeszkolone w dziedzinie jego obsługi.

 

 

 

Przyjrzymy się dziś urządzeniu do dezynfekcji powierzchni i powietrza, które może zostać zamontowane zarówno na ścianie jak i na sufice, HPA-130W 

 

Zacznijmy od badań dotyczących skuteczności generatora ozonu.

     Według  badań w ciągu niemal 30 min jest w stanie pozbyć blisko 99% drobnoustrojów w tym wirusów i bakterii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Według innych badań możemy zauważyć tendencje wskazująca na zmiana nasycenia drobnoustrojów od czasu pracy urządzania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wracając do samego urządzania

 

Generator ozonu posiada bardzo prostą i minimalistyczną konstrukcje. Dzięki czemu doskonale nadaje się do sal operacyjnych, gabinetów lekarskich, oddziałów intensywnej terapii, środowiskowych ośrodków zdrowia, szkół i innych instytucji publicznych.

 

Co jest istotą działania generatora ozonu?

Ozonator skutecznie usuwa wirusy, bakterie i inne szkodliwe patogeny, zapewniając nam bezpieczeństwo. Odświeża, też powietrze, pozytywnie wpływając na nasze samopoczucie.

 

Działanie

Jaka jest wydajność urządzania? Jaką powierzchnie jesteśmy w stanie zabezpieczyć? 

     Ozonator pozwala nam na dezynfekcję aż 297 m3.

Dodatkowo warto wspomnieć, że praca urządzanie jest cichsza niż 40 dB - wartość ta odpowiada szmerom jakie słychać w domu.

Jaka jest skuteczność urządzania?

     Generator ozonu dzięki wykorzystaniu ozonu, plazmy i jonizacji powietrza jest w stanie wyeliminować 99,9% drobnoustrojów, patogenów w tym wirusów i nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowe informacje i szczegółowe dane można znaleść na naszej stronie.

 

 

 

 

 

 

Zabezpieczenia użytkownika

     Wracając do parametrów zgodzimy się, że to co bardzo ważne to bezpieczeństwo. Generator ozonu posiada szereg bardzo użytecznych funkcji takich jak detekcja obecności człowieka, czujnik ozonu, sygnalizacja wymiany filtra. Te funkcje w znaczący sposób wpływają na bezpieczeństwo ludzi.

 

Jak wyglada praca urządzania?

Rozróżniamy kilka ważnych trybów: 

Ozonowanie. Proces ten polega na dezynfekcji powietrza ozonem. To co przemawia na korzyść ozonu w porównaniu do innych środków dezynfekcji to fakt że ozon, jako gaz, jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka w pomieszczeniu. Innymi słowy: zwiększamy skuteczność i wygodę dezynkcji.

  

Drugiem trybem jest dezynfekcja powietrza. Urządzenie zasysa  powietrze do środka, które po przejsćoiu przez wiele filtrów i dezynfekuje powietrze światłem UV-C. Jest to tryb podobny do 
działania lampy bakteriobójczych przepływowych. Różnica jest taka że dekontaminator posiada poza promieniowaniem UV, promieniowanie jonizacji katalitycznej i plazmowej.

 

 

Ostatni tryb to jonizacja powietrza. Jest on wyjątkowo przyjemnym  trybem ponieważ poprawa wyczuwalną jakość powietrza. Mamy wrażenie jakbyśmy byli na zewnątrz jak po deszczu.

Myśle że wielu z nas uwielbia to wrażanie świeżości, ten zapach obecny w powietrzy po burzy.

 

Jak generator ozonu prezentuje się na żywo? 

 

 

 

W razie jakkolwiek pytań sugeruje skontaktować się z nami. Pomożemy wtedy w dokonaniu fachowego zakupu, najlepiej odpowiadającego Państwa wymaganiom i potrzebom.

 

Mateusz Michalski - autor artykułu