Jak wyposażyć gabinet fizykoterapii?

 

Przez ostatnie lata fizykoterapia zdobyła sporą popularność. Jej skuteczność w prewencji i leczeniu urazów, a także możliwość wykorzystania w procesie rehabilitacji, sprawiły, że ten dotychczas nieco owiany zasłoną tajemnicy typ zabiegów zdobył popularność zarówno wśród lekarzy jak i pacjentów.

 

Fizykoterapia to forma fizjoterapii która polega na oddziaływaniu na organizm czynnikami fizycznymi - prądem, ultradźwiękami, światłem.

 

Każdy profesjonalny gabinet fizykoterapii powinien być wyposażony w aparaturę pozwalającą wykonać takie zabiegi jak:

- magnetoterapia

- elektroterapia

- laseroterapia

- ultradźwięki

 

Odpowiednio dobrany sprzęt będzie pozwalał na świadczenie kompleksowych usług w naszym w gabinecie. Pierwszym krokiem będzie zawsze określenie jaki typ zabiegów będziemy chcieli wykonywać.

 

Magnetoterapia

Terapia polem magnetycznym to prawdopodobnie jedna z mniej znanych w Polsce form terapii, co dziwi - biorąc pod uwagę jak szerokie spektrum dolegliwości można leczyć przy jej użyciu, a także bardzo małą ilość występujących efektów ubocznych. Najczęściej wykorzystujemy ją przy leczeniu schorzeń układu krwionośnego i kostnego.

Opiera się na działaniu na organizm impulsami magnetycznymi o różnych częstotliwościach i natężeniu. Częstotliwość dobiera się odpowiednio do leczonego schorzenia.

Kompletny sprzęt do magnetoterapii powinien składać się z aparatu oraz aplikatora pola magnetycznego. Na rynku jest szeroki wachlarz aplikatorów różniących się głównie wielkością i kształtem. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb gabinetu.

Polecamy urządzenia:

Magnetronic MF-12 2

Aplikator AS-200K

BTL-4920 SMART

Aplikator BTL dużyElektroterapia

Zabiegi elektroterapii polegają na działaniu na ciało pacjenta prądem, poprzez nałożone na powierzchnię ciała elektrody, przez które wysyłane są prądy (stałe lub zmienne), o różnej częstotliwości i natężeniu. Parametry prądu są dobierane - podobnie jak w przypadku magnetoterapii - odpowiednio do leczonego schorzenia. Pojęcie elektroterapii jest dość szerokie - zaliczamy do niej takie zabiegi jak np. galwanizacja, jontoforeza, działanie prądami diadynamicznymi DD, interferencyjnymi czy elektrostymulacje mięśni i nerwów. Jest najbardziej rozpowszechniona w leczeniu schorzeń neurologicznych i tych dotyczących układu ruchu, ale wykazano również jest pozytywne działanie w zwalczaniu bólu, czy poprawianiu ukrwienia.

 

W kwestii elektroterapii z każdym zakupionym aparatem otrzymujemy podstawowy komplet elektrod oraz podkładów niezbędnych do przeprowadzenia zabiegu. Aparaty są 2-kanałowe co pozwala na przeprowadzenie zabiegu u dwóch pacjentów jednocześnie. Uznanie wśród terapeutów zdobyły:

BTL 4625 SMART

Multitronic MT-4

Laseroterapia

Laseroterapia zdążyła na dobre zadomowić się w gabinetach medycznych. Jej szerokie spektrum zastosowania sprawiło, że pojęcie laseroterapii stało się powszechnie znane. Zabiegi laserowe zrewolucjonizowały medycynę estetyczną, ułatwiły pracę chirurgom, okulistom, stomatologom.  Zabiegi laseroterapii mogą działać również przeciwbólowo, przeciwzapalnie i biostymulacyjne.

Do zabiegu laseroterapii oprócz aparatu niezbędna jest również sonda laserowa oraz okulary ochronne dla fizjoterapeuty oraz pacjenta. Przy wyborze sondy powinniśmy kierować się mocą jaką posiada oraz rodzajem światła, który generuje dana sonda.

Dobrym wyborem mogą być:

Lasertronic LT-3

Sonda S-2 N

BTL-4110 SMART

Sonda podczerwona 830nm / 400mW zbieżnaTerapia ultradźwiękami

Terapia ultradźwiękami to prawdopodobnie najbardziej znana forma fizykoterapii. Nie powinno to dziwić, jako że zastosowanie ultradźwięków w medycynie upowszechniło się już na początku lat 70 XX wieku. Ultradźwięki świetnie sprawują się w leczeniu schorzeń układu ruchu, a także stymulacji procesów regeneracji tkanek. Cenione są również ze względu na działanie przeciwbólowe. Podczas dostosowywania fali ultradźwiękowej do leczonego schorzenia, należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:

  • częstotliwość
  • prędkość rozchodzenia się fali
  • moc energii ultradźwiękowej

 

W przypadku zabiegu ultradźwiękami potrzebujemy aparatu oraz sondy ultradźwiękowej.

Głowice są wieloczęstotliwościowe 1/3MHz i różnią się powierzchnią 5cm2 lub 1cm2.

Sprawdzone rozwiązania to:

BTL 4710 SMART

Sonotronic US-2

 

Urządzenia wielofunkcyjne

Ilość urządzeń potrzebnych do kompleksowego wyposażenia gabinetu fizykoterapii może wydawać się przytłaczająca. Należy pamiętać, że istnieją również rozwiązania, pozwalające na wykonywanie różnych rodzajów fizykoterapii za pomocą jednego urządzenia. Nazywamy je tzw. aparatami combi. Wielu terapeutów poleca:

BTL-5818 SLM Combi

BTL-4825 SL COMBI PREMIUM

Solatronic SLE

Szczególnie polecane modele to: