Jak dobrać odpowiedni elektrokardiograf? Najważniejsze atrybuty i czynniki decyzyjne

 

Wybór aparatu EKG może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli wybieramy aparat po raz pierwszy.  Mnogość sprzętu na rynku i jego zróżnicowanie pod względem budowy i funkcjonalności bez wątpienia tego zadania nie ułatwia – jednak biorąc pod uwagę parę podstawowych czynników, każdy z nas powinien być w stanie wybrać elektrokardiograf odpowiedni dla potrzeb swoich jak i pacjentów.

 

Atrybuty

Pierwszym parametrem jaki rzuca się w oczy kiedy porównujemy aparaty są ich wymiary. Mniejsze elektrokardiografy pozwalają nam komfortowo wykonywać badanie kiedy dysponujemy ograniczoną ilością przestrzeni. Świetnie sprawdzą się w miejscach gdzie nie zmieściłby się większy aparat. Poręczność jest również ogromną zaletą jeśli zajmujemy się wizytami domowymi. Im aparat mniejszy i lżejszy tym mniejszy problem będzie stanowiło przetransportowanie go na miejsce. Należy jednak pamiętać, że często mniejsze wymiary urządzenia mogą ciągnąć za sobą również ograniczenia w jego funkcjonalności.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na mobilność urządzenia jest obecność w nim akumulatora. Czy urządzenie jest w niego wyposażone? Jeśli tak – to na jaki czas pracy pozwala? To istotny czynnik  podczas pracy w warunkach w których dostęp do elektryczności może być ograniczony. Jeśli zamierzamy korzystać z funkcji akumulatora stosunkowo często, należałoby również liczyć się z samym czasem ładowania akumulatora.
 

Funkcjonalność

Jeśli chodzi o funkcjonalność, to musimy sobie odpowiedzieć na pytanie – jakie funkcje będą niezbędne w naszej pracy? Wielu osobom wydaje się że potrzebują „po prostu” elektrokardiografu, jednak nawet tutaj należy zadać sobie parę pytań. Na przykład – jak często aparat będzie używany? Im częściej – tym istotniejsza będzie ergonomia urządzenia. Tutaj czynnikiem decydującym może być wspomniana wyżej wielkość, ale przede wszystkim sposób sterowania elektrokardiografem.  Również tutaj wiele będzie zależało od indywidualnych preferencji użytkownika. Dla jednej osoby ekran dotykowy będzie najbardziej intuicyjną formą, ktoś inny może natomiast preferować przyciski mechaniczne. A jeśli o ekranie mowa – to należy zastanowić się jaka wielkość pozwala nam na komfortową pracę i sprawdzić czy brany pod uwagę aparat posiada kolorowy wyświetlacz, znacznie poprawiający czytelność informacji.

Czytelność informacji jest istotna, bo możliwe że często będziemy chcieli przeglądać nasze badania z poziomu samego elektrokardiografu. Należy wziąć pod uwagę pojemność naszego aparatu – to znaczy – ile badań może przechowywać w swojej wewnętrznej pamięci. Oczywiście dla wielu osób będzie miało to znaczenie drugorzędne, ze względu na pracę z badaniami z poziomu komputera. W takim wypadku należy zastanowić się jaki sposób eksportu danych z urządzenia będzie odpowiadał naszym wymaganiom?

Podstawowy to oczywiście drukowanie – mimo postępującego procesu cyfryzacji, wciąż drukowanie badań EKG jest powszechną praktyką. Należy się zastanowić czy potrzebujemy elektrokardiografu z wbudowaną drukarką, czy może wydruk będzie wykonywany już po wysłaniu wyniku do komputera. A może chcielibyśmy żeby nasz elektrokardiograf można było podłączyć do tradycyjnej drukarki za pomocą kabla USB?  Możliwości jak widać – jest wiele, i po raz kolejny wszystko zależy od naszego trybu pracy.

Elektrokardiograf Aparat EKG

 

Obsługa

Papier to nie wszystko – w dzisiejszych czasach większość klinik, przychodni  czy nawet użytkowników indywidualnych może korzystać z własnego systemu informatycznego. W takim wypadku bardzo istotnym jest by aparat dało się z nim możliwie łatwo zintegrować. Zaczynając od eksportu badania – tutaj opcji jest wiele. Od możliwości bezpośredniej wysyłki na email, przez przekazywanie informacji do innych aparatów, na integracji z systemem wymiany danych obecnym w naszej placówce nie kończąc. Taka integracja to nie tylko możliwość łatwej wysyłki  i  archiwizacji samych badań. To również ułatwienie samej koordynacji pracy. Jeśli urządzenie obsługuje jeden z protokołów takich jak np. HL7 czy DICOM, otwiera się przed nami naprawdę wiele możliwości. Przykładowo – lekarz może z poziomu komputera w swoim gabinecie zlecić wykonanie badania EKG, zlecenie zostaje przekazane za pomocą systemu wymiany danych do urządzenia znajdującego się dwa piętra niżej. Tam widzi je pielęgniarka i może wykonać badanie. To nie tylko kwestia wygody – to ogromna oszczędność czasu i zasobów. Dlatego bardzo istotnym jest by dowiedzieć się jaki protokół musi obsługiwać nasze urządzenie, tak żeby dało się je możliwie bezproblemowo zintegrować z siecią w naszym miejscu pracy. Warto przejrzeć specyfikacje oprogramowania z którego korzystamy, lub spytać się osób odpowiedzialnych za te sprawy w naszej przychodni czy klinice.

Szczególnie polecane modele to:

Aparat EKG 08 SD3

Aparat EKG 08 MT PLUS

Aparat EKG 08 LT

Aparat EKG Cardio 7

Szczególnie polecane modele to:
Aparat EKG 08 SD3 Aparat EKG 08 MT PLUS Aparat EKG 08 LT Aparat EKG Cardio 7