Dlaczego potrzebujesz defibrylatora AED w swoim miejscu pracy?

 

AED – Automated External Defibrylator – czyli Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny  to wyrafinowane urządzenie pozwalające na przeprowadzenie defibrylacji nawet przez osoby bez jakiegokolwiek przeszkolenia ratowniczego.

Nie ma obecnie w Polsce przepisów prawnych mówiących o obowiązku wyposażania firm w defibrylatory AED. Jednak biorąc pod uwagę wciąż wzrastające zagrożenie jakie niesie ze sobą nagłe zatrzymanie krążenia, które coraz częściej jest bezpośrednią przyczyną zgonów, umieszczanie takich urządzeń w miejscu pracy jest bardzo zasadne.

Defibrylator, niewielkie urządzenie które może uratować komuś życie.

Na lepszą skuteczność defibrylatora AED wpływają również:

  • jak najkrótsze przerwy w uciskaniu klatki piersiowej, które zarządza defibrylator na wstrząs (max 10 sekund)
  • cyfrowy dźwięk oraz dostosowanie głośności komunikatów  w zależności do hałasu otoczenia,
  • "przycisk pediatryczny" pozwalający szybko dostosować urządzenie do defibrylacji dzieci bez zbędnych akcesoriów,
  • wybór języka komunikatów oraz metronom i instruktaż prowadzenia RKO

To urządzenia mające służyć wiele lat, dlatego warto wyposażyć się w defibrylatory z najnowszą technologią oferowane przez liderów rynku.

Defibrylatory AED to bardzo proste urządzenia które może obsłużyć każdy. Zostały tak skonstruowane, żeby prowadzić nas przez kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy. Pomimo że takie urządzenie może obsługiwać każdy , to nie znaczy że w zakładzie pracy nie powinno być szkoleń z obsługi  AED oraz udzielania pierwszej pomocy.

Decydując się na defibrylator do zakładu pracy warto zapoznać się z oferta rynkowa pod kontem wytycznych ERC z 2015 roku oraz sprawdzić na jakie parametry defibrylatora będą  w danym zakładzie optymalne :

Przerwy pomiędzy udzielaniem pierwszej pomocy nie powinny być dłuższe niż 10 sek a najlepiej jak nie przekraczają 2-4 sekund.

Niskie koszty utrzymania defibrylatora ponieważ trzeba brać pod uwagę, że każdy defibrylator ma części zużywalne które trzeba wymieniać.

Jak długą żywotność ma bateria główna która odpowiada ze wykonywanie testów sprawdzających działanie urządzenia jak i za akcję ratowniczą

Jeżeli defibrylator będzie używany również podczas np. imprez firmowych na których mogą znaleźć się dzieci w wieku od 1 roku do 8 lat warto zaopatrzyć się w defibrylator który ma przełącznik pediatryczny który pozwala na redukcje energii a zarazem pozwala na użycie uniwersalnych elektrod które są w standardzie w defibrylatorze bez konieczności ich wymiany na wersję pediatryczną.

Ważne jest jak często defibrylator przeprowadza wewnętrzne testy które sprawdzają działanie samego defibrylatora ale w niektórych modelach również stan baterii i elektrod, to czy defibrylator przeszedł pomyślnie testy możemy zobaczyć na defibrylatorze w postaci albo migającej zielonej lub czerwonej diody lub inne modele mają wyświetlacz na którym widać aktualny stan AED.

Asystent RKO to bardzo przydatna funkcja w defibrylatorze która oprócz metronomu który ustali w jakim tempie mamy uciskać klatkę piersiową podpowie czy masujemy za szybko lub za wolno a dodatkowo co w chwili obecnej jest tez bardzo ważne czy masujemy na odpowiednią głębokość (aktualne wytyczne mówią o głębokości ucisku  5-6cm), ewentualnie wyda komunikat masuj głębiej .

Dostosowanie komunikatów głosowych do warunków otoczenia, co jest ważne np. na halach produkcyjnych gdzie natężenie hałasu jest wyższe niż w innych miejscach

AED powinno spełniać wymogi pyło i wodoszczelności to zapewnią urządzenia z klasą IP55 lub IP56, urządzenie powinno być też wytrzymałe i odporne na na upadek minimum z 1 metra.

 

Urządzenie AED powinno posiadać gwarancje minimum 24 miesięcy im dłuższa gwarancja tym lepiej.

Defibrylator w zakładzie powinien być umieszczony w miejscu łatwa dostępny do którego każdy ma dobry dostęp.

Według unijnych standardów zakład pracy który ma co najmniej 100 pracowników powinien posiadać urządzenie AED .

Według unijnych standardów każda firma która posiada 100 pracowników powinna być wyposażona w defibrylator.

Defibrylator w firmie powinien być umieszczony w takim miejscu, żeby można było w każdej chwili do niego dotrzeć bez przeszkód w postaci np. zamkniętych drzwi.

Defibrylatory AED nowej generacji to bardzo zaawansowane technologicznie urządzeniami. Im lepszy defibrylator, tym prostsza jego obsługa. Najlepsze wymagają jedynie dwóch czynności, , włączyć urządzenie i nakleić elektrody, włączyć przycisk wyładowania.

Dobre AED nie wymaga specjalnych szkoleń czy uprawnień i każdy powinien sobie z nim poradzić. Ale nie znaczy to , że potencjalni użytkownicy nie powinni przechodzić szkoleń z jego użycia. Na pewno, szkolenie wpływa na pewność i szybkość obsługi, co z kolei przekłada się na skuteczność akcji ratunkowej. Im lepsza jakościowo RKO i obsługa AED, tym większa szansa na przeżycie.Polecane modele:

Defibrylator iPAD SP1 półautomat

Defibrylator Samaritan PAD 350 P półautomat

Defibrylator Samaritan PAD 360 P automat

Defibrylator AED Samaritan PAD 500 P doradca RKO

Defibrylator Lifepak CR Plus automat